Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kavkavský šašlik

Válečníci proto na svých výpravách napichovali maso ukořistěných skopců na své meče a opékali ho nad žhavým dřevěným uhlím. A tak šašlik lze považovat za jeden z druhů kebabu (marinované maso grilované na špízu). Sám název byl nejspíš převzat Kozáky od krymských Tatarů již na počátku 16.století. Tato lahůdka se ve druhé polovině XX. století stala oblíbeným jídlem v Rusku, odkud se rozšířila do dalších zemí. Přitom se změnil i způsob jeho přípravy: namísto tradičního skopového se v Rusku častěji používalo vepřové, které se snadno připravovalo, ale pro muslimy bylo zakázané. V našich krajích byl šašlik takřka vymýcen svérázným konkurentem ze západu - barbecue.

 
kuřecí maso čisté bez kostí
1 celou větší cibuli
sůl
pepř
jakékoliv koření "co dům dal"
ocet
vodu
10 špízových jehel
Na přílohu:
10 ks rajčat
2 velké cibule
 
1. kuřecí maso nakrájíme na kousky velikosti většího ořechu a přidáme nadrobno nasekanou cibuli. Vše vložíme do mísy a ručně silou promačkáme. Vzniklou šťávu v míse ponecháme. Přidáme sůl, pepř a jakékoliv další koření a vše zalijeme octem smíchaným s vodou v poměru 1:1. A opět ručně promačkáme. Směs necháme přes noc v ledničce uležet.

2. Takto připravené maso napichujeme postupně na špízové jehly (dnes se na Kavkaze místo mečů používají ploché jehly - šampury). Jehly klademe na rozpálený gril a maso průběžně poléváme hodně koncentrovanou octovou vodou, která dá masu výbornou chuť a zároveň hasí vzniklé plameny.
 
3.  po upečení šašlik ponecháme na jehlách a jako přílohu můžeme zvolit na kolečka nakrájenou cibuli a rajčata.